Parodontologie - implantologie s.r.o.

Parodontologie - implantologie s.r.o.

Horní Valy 2536 (Lékařský dům)
688 01 Uherský Brod

Telefon: +420 572 631 913
E-mail: recepce@parodontologieub.cz

Ordinační hodiny

Pondělí:08:00 - 18:00
Úterý:07:00 - 17:00
Středa:07:00 - 17:00
Čtvrtek:08:00 - 18:00
Pátek:08:00 - 14:00

Poučení pro pacienty po implantaci

Vážený paciente,

 

právě Vám byl zaveden dentální implantát. Dentální implantát je titanový šroub, který je po chirurgickém výkonu zaveden do čelistní kosti. Dle množství kosti a anatomickým odlišnostem jednotlivých částí čelisti jde o chirurgické zákroky menšího či většího rozsahu. Zde je několik rad a důležitých doporučení, jak nejlépe zvládnout pooperační období.

Po každém chirurgickém zákroku je důležité danou oblast chladit. Předejde se otoku, bolesti i možnému krvácení. Ideální je led zabalit do utěrky nebo ručníku a přikládat na operované místo. Nejlépe je chladit kontinuálně až do večera, případně i druhý den. Nejvíce pooperačních obtíží způsobených chirurgickém zákrokem je do 48 hodin, proto je také doporučena délka ledování po celých 48 hodin.

Vyvarujte se fyzické námaze po dobu jednoho týdne.

Minimálně týden nekuřte.

Dodržujte pitný režim. Nepijte alkoholické nápoje, především destiláty. Ty s obsahem alkoholu nad 40% leptají sliznici a výrazně zhoršují hojení.

Jezte spíše měkkou, kašovitou stravu ne horkou.

Při spánku a odpočívání je lepší poloha v polosedě, případně si přidejte pod hlavu  jeden polštář.

Udržuje dobrou hygienu dutiny ústní jak pomoci klasického kartáčku, tak i mezizubních kartáčků. Případný mikrobiální plak na zubech by mohl být příčinou možné infekce a následně zhoršeného hojení. Je vhodné po dobu jednoho týdne vyplachovat 0,1% roztokem chlorhexidinu (Curasept). Další podrobnější doporučení k čištění dle typu implantátu viz níže.

Existuje několik způsobů, jak se implantáty zavádějí. Dle zvolené techniky jsou rozdílné způsoby hojení a i následná péče je rozdílná.

Je - li hojení otevřené a zavedený implantát je viditelný v dutině ústní, je potřeba ho čistit.  První týden jen pomoci vatové štětičky (na čištění uší), v dalším týdnu až do zhotovení korunky solokartáčkem.

Je - li hojení uzavřené, implantát je překryt sliznicí, pooperační péče  je jen v rámci výplachu chlorhexidinu /Curasept/. Max. délka výplachu je 14 dní, při delším užívání může chlorhexidin zabarvit zuby.

Na implantáty, které jsou okamžitě zatížené, se snažte první měsíc nekousat. Nejkritičtější období je mezi 14. - 28. dnem. Pokud se implantát bude v kosti pohybovat, nedojde k jeho vhojení.

Medikace

  • Hydrocortison užívejte první dva dny 1/2 ráno a 1/2 večer, další dva dny 1/2 ráno
  • Antibiotika / v případě, že nemáte alergii na penicilin / Augmentin 1g jednu tbl ráno, 1 večer.
  • Proti bolesti Aulin 1 tbl ráno, 1 tbl večer.

MUDr. Zbyněk Vrba
Tel.: 572 631 913

Copyright © 2015 | Parodontologie - implantologie s.r.o. | Technická realizace webu: Ing. Michal Heczko